Odvojeno prikupljanje otpada postaje naša obaveza. Ipak, takav bi princip valjalo usvojiti kao način života, budući da znači mnogo više od pukih slova na papiru.
Održivost je pojam kojeg na prvu možda nije lako razumjeti. No, kažemo li da se zapravo odnosi na održavanje ravnoteže i raznolikosti prirode koja nas okružuje, kao i odgovorno korištenje prirodnih resursa, jasno je koliko je održivost zapravo bitna.
Od permakulture i održive poljoprivrede do zelene gradnje i stvaranja obnovljive energije iz vjetra, sunčeve svjetlosti ili biomase, održivi razvoj u nas tek treba u potpunosti zaživjeti.
S druge strane, otpad je važan dio priče o održivosti, a stvaramo ga svi, iz dana u dan, u većim ili manjim količinama. Važno je zato da se informiramo i razmislimo na koje načine, kao pojedinci, možemo dati svoj doprinos održivosti.
Dovoljno je reći kako se trenutno samo 18% otpada priprema za eventualnu ponovnu obradu.
Dok odvojeno prikupljanje otpada zaživi u praksi, na nama je da se (pravovremeno) educiramo o tome kako ga pravilno odvajati, manje stvarati, ponovno koristiti i reciklirati.
Tri principa održivosti svakog doma
‘Reuse, Reduce, Recycle’, odnosno prenamjena, smanjivanje količina otpada i recikliranje glavna su pravila održivosti. Donose brojne prednosti, poput uštede na materijalu u proizvodnji i stvaranja svjesnijeg stava prema prirodi, a mogu se primijeniti u brojnim aspektima naših života – od poslovanja, hobija do svakodnevice u kućanstvu.
Smanjivanje količina otpada kojeg stvaramo pritom bi trebao biti prioritet. Što to točno znači? Koristite li platnenu vrećicu umjesto svakodnevne kupovine plastičnih, dugoročno ćete uštedjeti konkretnije iznose, ali i proizvesti manje otpada. Isto vrijedi, primjerice, i za korištenje staklene boce umjesto jednokratnih plastičnih, ali i za kupovinu u rinfuzi općenito. Što god možete, kupite u količinama koje želite i upakirajte u vlastitu, višekratnu ambalažu od stakla ili kartona.
Takvu ambalažu ne morate kupovati, možete je prenamijeniti. Time uspješno ispunjavate drugi princip održivosti – ponovno korištenje. Ne bacajte staklenke, kartone, kutijice i prazne limenke. Očistite ih i pospremite, sigurno će vam zatrebati. Na kraju, imajte na umu – ono što ne možete iskoristiti u svom domu, nekome ipak može dobro poslužiti.
Većina nas nije ni svjesna koliko je odvojeno prikupljanje i recikliranje otpada važno! Odvojite li, recimo, papir od stakla ili metala, direktno smanjujete troškove odlaganja, utječete na smanjenje uvoza takvih sirovina, korištenja energije te povećavate mogućnost da se od vašeg otpada proizvedu novi korisni predmeti. Ništa manje bitno, činite važan korak za čist i uravnotežen okoliš.
Iskoristiti možete i gotovo 30% organskog otpada koji nastaje u kućanstvu. Kore banana i krompira, talog kafe, ljuske jaja, trava i granje korisni su materijali koje, uz nešto truda, vremena i prostora (dovoljan vam je djelić balkona), kompostiranjem možete pretvoriti u plodonosan humus.
Otpad koji ne možete prenamijeniti ili kompostirati svakako odložite na za to predviđena mjesta. Plastiku tako možete odvojiti u žute spremnike, papir iz notesa i sveski u plave, a staklo u zelene spremnike.
Hemijske olovke, flomastere, kistove, higijenski pribor, četke i tetrapak ambalaže odlažite u crno-žute spremnike za mješoviti komunalni otpad. Ne znate li gdje se točno nalaze, slobodno se raspitajte ili, naravno, pokušajte doznati na internetu.
Stare lijekove slobodno odnesite u neku od apoteka, gdje će ih osoblje pravilno pohraniti. Baterije, akumulatore, gume, mobitele, blendere, računare i druge elektroničke i električne uređaje zbrinite u posebnim reciklažnim dvorištima u vašoj blizini.
Imate li u planu kupnju novog namještaja ili zamjenu stolarije, razmislite možete li je obnoviti, pokloniti ili je samo pravilno zbrinuti prema rasporedu odvoza glomaznog otpada.